telefon resmi+90(232)425 80 70
özgür mensucatın logosu ÖZGÜR MENSUCAT
TİCARET ve SANAYİ A.Ş.
+90(232)425 80 70
ev resmi Polyester Kumaş

Polyesterli Kumaş Çeşitleri

Polyester Pamuk Karışımı Kumaş

Polyester liflerine doğal olan pamuk lifleri eklendiğinde elde edilen kumaş her iki lifin iyi olan özelliklerini barındırmaktadır. Soğuk kış günlerinde sıcak hissettiren ama sıcak havada dokunuş olarak serin hissettiren, buruşmayan, ucuz, yıkanınca çekmeyen, ter tutmayan, koku yapmayan ve ılık su ile yıkanabilen bir kumaş türüdür.

Polyester lifleri dayanıklı olduğu için polyester-pamuk karışımı kumaşlar ışıktan etkilenmezler ve sadece pamuktan yapılan kumaş kadar kolay yanmazlar. Pamuk içerdikleri için yumuşaktırlar.

Karışımdaki polyester oranı %65 ile %40 arasında değiştirilerek dayanıklılık ile yumuşaklık arasında bir denge sağlanır. Üniforma türündeki iş kıyafetleri için daha çok polyester içeren kırışmayan kumaşlar kullanılırken, ağır iş koşullarında çalışanlar için teri emebilen yüksek pamuk oranına sahip polyester harmanı kumaşlar kullanılmaktadır.

Polyester Viskonlu Kumaş

Kayın ağacının özsuyundan elde edilen viskon lifleri, en az pamuk kadar iyi nemi çeken, daha yumuşak ama çok daha dayanıksız olan viskonun polyester ile harmanlanmasına karar verilmiştir. Böylece rahatlık ile dayanıklılık dengesi olabilecek en iyi noktaya getirilmiştir.

Viskonun önemli bir özelliği, pamuk ile benzer şekilde boyanabilmesi ve bu boyayı yıkanırken vermemesi yani uzun süre kullanılabilir olmasıdır. İpeksi dokunuşa sahip olması da ilgi çekici özelliklerindendir ve polyester ile karıştırılınca bu özellikler korunmaktadır.

Polyester Akrilik Kumaş

Akrilik kumaşta dayanıklılık ön plandadır. Yapay olarak üretilen akrilik lifler fazla nem çekmezler, yumuşaktırlar ve yün benzeri bir yapıya sahiptirler. Kaşmiri andıran dokunma hissi verdiği halde daha ucuzdur. Akrilik lifler güveleri çekmezler, yağlar ve kimyasallar ile etkileşime girmezler, ayrıca güneş ışığına karşı çok dayanıklıdırlar. Sürekli yıkandıkları halde boyalarını kaybetmezler.

Polyester ile karıştırıldığında çok daha uzun ömürlü olan bir kumaş türü elde edilir. Tek başına iken boncuklanmaya meyilli olan akrilik lifler polyester lifleri yardımıyla bu özelliklerini kaybederek daha uzun ömürlü bir kumaşı meydana getirirler. Tekrar tekrar yıkanması gereken çamaşırlar için uygun bir kumaş türüdür. Tamamen yapay liflerden yapıldığı için alerjik etkilere neden olabilir.

Copyright© Özgür Mensucat Ticaret ve Sanayi A.Ş.
invilon web tasarım